Autori vinšov

Tamara Šimončíková Heribanová

Známa spisovateľka, influencerka aj obdivovateľka tradičnej ľudovej kultúry a výtvarného umenia. Je autorkou siedmich kníh a zostavovateľkou viacerých antológií. Študovala v Taliansku, Anglicku, Rakúsku aj v Holandsku. V roku 2021 obhájila dizertačnú prácu v Ústave svetovej literatúry SAV a stala sa doktorkou filológie.  Je organizátorkou mnohých literárnych workshopov, besied na základných a stredných školách, gymnáziách a univerzitách.

Instagram

Andrea Škovierová Dragošeková

Obyčajná mama neobyčajných detí, zakladateľka Meli Beli, oz., bývalá novinárka, redaktorka a moderátorka RTVS, teraz „opatrovateľka“ dcérky Melinky na plný úväzok a amatérska poétka 😊. Písaniu poézie sa začala venovať ešte na strednej škole v rámci Ľubovnianskeho literárneho klubu. Básne sú pre ňu prostriedok komunikácie a spôsob vyjadrenia svojich pocitov, ktoré sú často spojené najmä s chorobou jej dcérky.

FÍHA tralala – Martina Jelenová

Martinku iste netreba nijak zvlášť predstavovať. Ktorí rodič a dieťa by nepoznali úžasne farebného škriatka FÍHA - tralala, ktorý sa prihovára deťom skrze poučné piesne, príbehy a rozprávky? I keď Martinka ako dieťa snívala o tom, že bude návrhárka, je vyštudovaná herečka. Po rokoch pôsobenia v Divadle na kolesách sa rozhodla zasvätiť svoj profesionálny život práve deťom a tvorbe pre ne. Patrí medzi lídrov detskej tvorby, o čom svedčia aj milióny zhliadnutí na youtube.

Vlado Krausz

Ak si občas pospevujete „Človek, povedz, na čo súti... nohy, keď nemôžeš újsť...“, tak vedzte, že za textom je práve tento rodák z Kežmarku. Vlado Krausz patrí medzi najvýznamnejších slovenských hudobných textárov posledných rokov - pre hudobníkov ako IMT Smile, Adam Ďurica, Katka Knechtová, Richrad Muller či Robo Grigorov a mnohých iných napísal vyše 600 textov piesní. Okrem toho sa venuje i skladaniu piesní a výtvarnému umeniu. Ako výtvarník mal niekoľko samostatných autorských výstav.

Braňo Jobus

Braňo Jobus je výrazná osobnosť, nielen svojim vzrastom a typickým západniarskym akcentom. Na slovenskej scéne sa presadil ako spevák, hudobník, spisovateľ, ale tiež herec a moderátor. Je zakladateľ hudobného festivalu Vrbovské vetry. Jeho meno sa spája i s kapelami Karpatské Chrbáty či Vrbovskí Víťazi. Deti ho môžu poznať vďaka projektu Jobusovky, s ktorým navštevuje školy či knižnice po celom Slovensku.

Michal Hvorecký

Aj napriek tomu, že vyštudoval estetiku, dnes ho živí písanie.  Je jedným z najvýznamnejších súčasných spisovateľov a publicistov. Vydal desiatky knižných titulov, mnohé vyšli v prekladoch do niekoľkých jazykov. Za svoje texty získal viacero ocenení. V súčasnosti pracuje v Goetheho inštitúte. Pravidelne prispieva do rôznych denníkov a časopisov. Má na konte adaptácie svojich románov, divadelnú hru a podľa knihy Wilsonov bol dokonca natočený film. V ostatnom čase sa venuje i detskej tvorbe.

Adela Vinczeová

Populárna televízna a rozhlasová moderátorka, známa svojim vycibreným zmyslom pre humor, pohotovými reakciami a trefnými otázkami. O jej popularite svedčí aj sedemnásť víťazstiev v ankete Osobnosť televíznej obrazovky. Svoju mediálnu kariéur začala v roku 1999 vo Fun rádiu. Do povedomia ešte širšej verejnosti vstúpila moderovaním v humoristickej relácii Sedem s r.o.. Významným medzníkom v jej kariére bol projekt Slovensko hľadá Superstar. Dnes ju môžete vidieť v rôznych televíznych projektoch.

KONTAKT

Občianske združenie Meli Beli
Dobšinského 10, Ivanka pri Dunaji 90028

  • IBAN: SK3975000000004029941750
  • 0908 319 595
  • ozmelibeli@gmail.com
  • IČO: 50626531