Do charitatívneho projektu sa nezištne zapojili poprední slovenskí ilustrátori. 


Tobiasko BENKO, 9 r.
Tobiasko je z dvojičiek. Jeho braček Sebastián však pred 8 mesiacmi prehral svoj boj s ťažkou chorobou. Tobiasko dnes bojuje aj za neho. Má diagnostikovanú detskú mozgovú obrnu a teda ťažkosti s chôdzou a mentálne zaostáva. Ako tvrdí jeho mamka, s pomocou prejde pár krokov, ale keď veľmi chce, po štyroch sa dostane skoro kamkoľvek. Dopredu ho posúvajú terapie, ale život mu sťažuje najmä Westov syndróm spojený s ťažkými epileptickými záchvatmi. Tie sa po prvýkrát objavili, keď mal Tobi 7 mesiacov. Od roku 2018 ho trápia ťažké epi statusy, ktoré trvajú aj 24 hodín a neraz kvôli ním končí na ARE. O Tobiaska sa stará len jeho mamka Ivetka. 

Zuzana BOČKAYOVÁ - BRUNCKOVÁ - vyštudovala Vysokú školu výtvarných umenív Bratislave, odbor Knižná grafika a ilustrácia u profesora Dušana Kállaya. Vo svojej ilustračnej tvorbe využíva vycibrený maliarsky štýl a  farba patrí k jej najdôležitejším vyjadrovacím prvkom. Zuzana vytvára svoje rozprávkové kompozície s barokovým cítením priestoru, tvaru i svetla. Má na konte  ilustrácie skoro dvadsiatky detských kníh. Je držiteľka desiatok najrôznejších ocenení, medzi ostatné patrí Cena primátora Bratislavy na Bienále ilustrácií Bratislava 2021. 

 

Emmka ŽIDZIKOVÁ, 13 r.
Emkine problémy začali, keď mala 6 rokov- vysoká horúčka vtedy spustila prvý z epileptických záchvatov. Dodnes sa ich nepodarilo celkom kompenzovať, čo má za následok regres vo vývoji a bez vozíčka si už neporadí. Záchvaty prichádzajú pri vyššom vzrušení, radosti, kriku alebo dokonca pri podaní tekutín. Má ťažkú mentálnu retardáciu, nerozpráva, ale napriek všetkému je to spoločenská usmievavé mladá slečna, ktorej v škole nepovedia inak ako zlatíčko. Emmkini rodičia si túžia zakúpiť auto s rampou pre vozík, ktoré by im veľmi uľahčilo život.
 

Hedviga GUTIERREZ - Heďka vyštudovala ateliér knižnej ilustrácie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, štúdium ukončila tvorbou autorského picturebooku Plecháč Bob. Zaujíma sa predovšetkým o ilustrovanie detských kníh a tvorbu picturebookov. Jej ilustrácie sú väčšinou digitálne, no ako sama dodáva, rada využíva aj tradičné grafické techniky ako sieťotlač, linoryt či risografiu. Orientuje sa aj na produktovú a reklamnú ilustráciu. Teší aj z ocenení Najkrajšia detská kniha zimy 2020 Plecháč Bob, Najkrajšia kniha Slovenska 2017 pre Neboj sa!; Najkrajšia kniha Slovenska 2018 pre Babu Jagu (kategória študentské knihy). Za knihu Baba Jaga získala i Cenu Slovenskej národnej knižnice 2018.

 

           

Majka NOVOTNÁ, 14 r.
Majka bola do 3 rokov úplne zdravé dievčatko. Na kolená ju zrazil až prvý epileptický záchvat a potom ďalšie a ďalšie. Nastal regres. Majka znova začala nosiť plienky, zhoršovala sa jej chôdza, až sa pred Štedrým dňom pred šiestimi rokmi definitívne nepostavila na nohy. Diagnostikovali jej Rasmussenovu encefalitídu. Podstúpila operáciu hlavy, kde jej úplne odpojili pravú hemisféru od ľavej. Od roku 2016 je bez záchvatov, ale nakoľko je pooperácii ochrnutá celá ľavá strana tela, Majka potrebuje neustále rehabilitovať. 

Adela REŽNÁ - Adela je slovenská ilustrátorka aktuálne žijúca v Prahe. Jej primárnym zameraním je tvorba pre deti. Aktuálne má vydané dve autorské knihy. Okrem vlastných kníh ilustrovala množstvo slovenských aj českých publikácií a má za sebou viacero zahraničných spoluprác, ako je polep klziska v Kuvajte, vydanie knihy so stomatológom zo Chicaga a i. Vo svojej tvorbe si zakladá na dôležité posolstvá - spolupráca s OZ Živá vlna a tvorba benefičných grafík, knihy na témy inakosť, emócie, vitiligo a pod. Absolvovala stáž na Plymouth University v UK a má za sebou viacero samostatných a kolektívnych výstav.

Melanka HOŠTÁKOVÁ, 3 r.

Melanka sa narodila ako úplne zdravé dievčatko. Na tretí deň v pôrodnici jej zachytili na srdiečku počuteľný hemodynamický závažný defekt Medzikomorovej priehradky. Nasledovala operácia a krátko na to prišiel prvý epileptický záchvat, ktorý trval skoro 24 hodín. Odvtedy napriek snahe lekárov a štvorkombinácii liekov deň čo deň bojuje so záchvatmi. Melke sa pridružili žiaľ aj ďalšie diagnózy ako DMO, chronická hyponatrémia, atrofia zraku, astigmatizmus, makroytová anémia a aby toho nebolo málo, má zavedený peg, cez ktorý prijíma stravu. Vo svojich troch rôčkoch je Melanka ležiaca a sedí len s oporou. Melankiní rodičia chcú svojmu dievčatku dopriať terapie v novootvorenom rehabilitačnom centre Napreduj v Trenčíne. 


Dominika ŠIKULÍNCOVÁ - Dominika pochádza z umeleckej rodiny, maliarsky talent dostala do vienka. Doposiaľ dala podobu dvom detským knihám - Etela letela a Jašo na jarmoku. Spolupracuje s viacerými slovenskými značkami a jej ilustrácie nájdete aj na pyžamách, puzzle či víne. Okrem toho sa venuje tetovaniu a šitiu, vystupuje pod značkou Tripple Fingers. Filipko HAVAJ, 15 r.
Filipko sa narodil ako prvý z trojčiat trocha skôr, pred termínom. Epilepsia prišla do jeho cesty po prvých narodeninách a s malými prestávkami ho trápi až dodnes. Skoro 15-ročný mladík dostal do vienka aj pár iných diagnóz ako tupozrakosť, detskú mozgovú obrnu, spastickú kvadruparézu s prevahou na dolné končatiny a pravú stranu, takže sám nechodí, prejde iba s dopomocou. Po mentálnej stránke to tiež nie je ružové, ale veľmi sa snaží. Pozná všetky písmená a pomaly sa učí písať a čítať. Usmievavému sympaťákovi pomáhajú zdolávať prekážky jeho „trojbratia“ a najstarší brat. Mamka je však na svojich štyroch mušketierov sama. 

Marek MERTINKO -  Jediný muž medzi tohtoročnými ilustrátormi :) vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave a má na konte ilustrácie k 18 knihám. Kladie dôraz na detail a spája reálne s nereálnym do jedného celku. Vo svojej tvorbe vychádza z faktu, že aj v skutočnom svete sa môžeme na veci pozerať inak - zveličovať, zjednodušovať či ironizovať. A tak sa aj najobyčajnejšej veci v jeho ilustrácicách snaží vdýchnuť život a charakter. 

 

Laura VNENČÁKOVÁ, 6 r.
Laurinka bojuje s množstvom diagnóz: DMO, spastická kvadruparéza, Westov syndróm (epilepsia), tracheostomia, PEG sonda, poškodený zrak aj sluch, ťažká psychomotorická retardácia. Nevie rozprávať, nechodí, je len ležiaca, nedokáže sa ani sama pretočiť. Vyžaduje si sústavnú starostlivosť svojich milujúcich rodičov. Kvalitu Laurinkinho života zlepšujú len pravidelné rehabilitácie. Najväčšiu radosť jej robí láskavé objatie a pohladenie. Z terapií si zamilovala hipoterapiu, muzikoterapiu a úsmev na tváričke jej vyčarí i hojdanie. Finančne zabezpečiť všetky terapie, ktoré Laurinke spríjemňujú život nie je jednoduché, ale jej rodičia to nevzdávajú.

Zuzana SMATANOVÁ - Zuzanu poznáme najmä ako vynikajúcu speváčku. Na konte má množstvo známych hitov. Popri hudbe však rozvíja aj ďalší svoj talent - kreslenie. Venuje sa mu už od detstva, kedy ju k tomu priviedol jej otec. Najviac jej vyhovuje maľba akvarelom a pastelkami. Nedávno vdýchla dušu knihe svojho speváckeho kolegu Petra Nagya - Peter Nagye pre deti. A my sme potešení, že sa rozhodla zapojiť aj k myšlienke Fialových Vianoc.

 

Viktorka KUPČULIAKOVÁ, 10 r.

Viki sa ešte pred dva a pol rokmi tešila z bežných detských radostí, bavila ju škola a bola šikovná mažoretka. Prvý epileptický záchvat, ktorý ju zastihol v noci, kým bola na prázdninách u babky, však všetko zmenil. Začal sa kolotoč vyšetrení a náročná medikamentózna liečba, ktorá Viktorku celkom zmenila. Má však nádej, že jej záchvaty ukončí len nedávna operácia mozgu, pri ktorej jej odpojili jeho pravú polovicu, v ktorej záchvaty vznikali. Po tomto zákroku bude Viki potrebovať množstvo terapií, ktoré jej pomôžu sa znova naštartovať. 

Tatiana DRAGOŠEKOVÁ - Tatiana vyštudovala návrhárstvo a neskôr pedagogický smer - kombináciu výtvarná výchova - dejepis. Učiteľstvo však zavesila na klinec a vrátila sa k tomu, čo ju vždy napl´ňalo najviac - tvorbe, kde môže naplno zužitkovať svoj talent a fantáziu. Dnes sa naplno venuje tvorbe originálnych, ručne robených darčekových a spomienkových predmetov a scrapbookingu. Má na konte ilustráciu dvojjazyčnej knihy pre deti Pozri, ako je dnes pekne! a sériu antistresových omaľovánok - Hrady - klenoty Slovenska a Zámky a kaštiele - klenoty Slovenska.